Zpráva o činnosti za rok 2022

dovolte mi, abych Vám podal zprávu o činnosti a hospodaření Přimdských lesů s.r.o.

V uplynulém roce jsme se především věnovali pěstební činnosti, a to zejména zalesňování a obnově vzniklých kalamitních holin. Celkem bylo zalesněno a obnoveno 10,64 ha a vysázeno 45 295 ks sazenic. V maximální míře jsme vysazovali meliorační a zpevňující dřeviny. Podíl těchto dřevin z celkové obnovy činí 45 %, tj. 20 150 ks sazenic.  Výsadbou těchto dřevin dochází ke zlepšení stability lesních porostů a vzniká pestřejší druhová skladba. Cenné meliorační dřeviny byly zajištěny proti škodám způsobeným zvěří oplocenkami z lesnického pletiva v celkovém množství 1500 bm. V letních měsících jsme ošetřovali mladé lesní porosty proti buřeni ožínáním, buď formou jednotlivých plošek nebo celoplošným ožínáním. Celkový rozsah ožínání činil 49,51 ha. Po celý rok jsme se věnovali čistotě lesa úklidem klestu jak ručně, tak vyvážecí soupravou k následnému štěpkování a prodeji štěpky. V loňském roce bylo prodáno 4 764 prm lesní štěpky. V neposlední řadě bylo prováděno drcení potěžebních zbytků lesní frézou s ponecháním na ploše v celkovém rozsahu 10,47 ha. Lesní frézou provádíme také přípravu ploch pro přirozenou obnovu lesa.

Základem kvalitního lesa je včasné provádění výchovných zásahů v mladých lesních porostech. Zásahy se provádějí formou prořezávek s ponecháním zbytků v porostu a probírek do 40 let se zpracováním dřevní hmoty. Dřevní hmoty v těchto mladých porostech jsme vytěžili 864 m3. Prořezávek bylo provedeno 13,32 ha a probírek do 40 let 13,95 ha. V průběhu celého roku jsme se věnovali zpracování větrné kalamity a kůrovcem napadených stromů. Celková kalamitní těžba činila 11 871 m3. Dále byly prováděny obnovní těžby v lesích s výskytem přirozeného zmlazení a výchovné zásahy v porostech nad 40 let věku. Celkem úmyslnou těžbou bylo vytěženo 4 511 m3. Celková roční těžba na LHC byla v rozsahu 16 382 m3. Poškozené přibližovací linky opravujeme lesní frézou.

Pro maximální zpeněžení vyrobené dřevní hmoty provádíme manipulaci surových kmenů na cennější sortimenty. Manipulace se provádí jak na lokalitě OM /odvozní místo/, tak na manipulačním skladu. Celkem bylo na skladu rozmanipulováno 2 153 m3 na 11 sortimentů, které byly převážně prodány na tuzemský trh a zčásti i do zahraničí. Daří se nám uplatňovat dotace do lesů ve všech vyhlášených dotačních titulech. V minulém roce se nám podařilo vybudovat naučnou stezku v podhradí a opravit přístupovou lesní cestu. Dále jsme opravili lesní cestu Orlov – semenná plantáž v délce 850 bm a provedli její odvodnění. V průběhu loňského roku byla převzata do správy ubytovna hotelu Přimda. Finanční hospodaření firmy – po zaplacení všech pohledávek včetně pachtovného za les, které činilo 3 010 639,- Kč, byl výsledek hospodaření zisk 3 799 154,77 Kč. V průběhu roku jsme připravovali a dodávali občanům města Přimdy palivové dřevo jak štípané, tak v délkách 2 m – viz příloha ceník palivového dřeva.

Za Přimdské lesy s.r.o.
Aleš Ficnar, lesní správce