Zpráva o činnosti za rok 2021

dovolte mi, abych Vám podal zprávu o činnosti ve společnosti Přimdské lesy, s.r.o.  za uplynulý rok.

V těžební činnosti jsme přednostně zpracovávali kalamitu větrnou ale i kůrovcovou kalamitu, která nás nezasáhla ve větší míře jako tomu bylo v předchozích letech. Výše celkové těžby nahodilé byla 7184 m3. Též jsme se věnovali pro budoucnost a stabilitu lesa důležitým výchovným zásahům v předmýtních porostech. Tyto zásahy jsme prováděli na ploše 84,33 ha.

Zbytek těžeb jsme prováděli v mýtních porostech, a to ve výši 4864 m3. Na expedičním skladě jsme rozmanipulovali 1962 m3 dřevní hmoty. Tuto činnost provádíme kvůli lepšímu zpeněžení dřevní hmoty.

V pěstební činnosti jsme se v jarních měsících věnovali hlavně zalesňování. Celková plocha loňského zalesňování je 7,36 ha. Zalesňovali jsme smrk ztepilý, buk lesní, jedli bělokorou, douglasku tisolistou, javor klen a modřín opadavý. Volili jsme pestrou druhovou skladbu kvůli stabilitě a lepšímu ekosystému lesa.  Prováděli jsme i strojovou přípravu půdy před zalesňováním a drcení potěžebních zbytků lesní frézou na ploše 14,37 ha. Podařilo se nám postavit 2238 bm oplocenek. V letních měsících probíhalo ožínání kultur na ploše 22,10 ha. Po těžební činnosti jsme museli odstranit klest. Shazování klestu probíhalo ve výši 6517 m3 a pálení klestu 3885 m3. Podařilo se nám vyvést i 3428 m3 klestu, které bylo následně zeštěpkováno a zobchodováno. Na podzim probíhali nátěry kultur prosti okusu na ploše 46,90 ha. V průběhu celého roku jsme prováděli prořezávky, a to na ploše 30,24 ha.

Probíhala i oprava některých odvozních cest. Největší oprava proběhla na odvozní cestě v lokalitě Mysliveček u Malých Dvorců a na Jožkově záhumence u Rájova. V průběhu celého roku probíhali i menší úpravy odvozních cest a přibližovacích linek, které byly poškozeny po přibližování dřevní hmoty.

V uplynulém roce jsme obchodovali nejen na českém trhu ale i s německými a rakouskými odběrateli. V současné době obchodujeme s 9 odběrateli dřevní hmoty. Dřevní hmotu manipulujeme na 12 sortimentů a každý sortiment má jiného odběratele. Cílem manipulace je lepší zpeněžení dřevní hmoty. Za uplynulý rok se nám podařilo zobchodovat dřevní hmotu v celkové výši za 24.653.118,18 Kč. Čerpali jsme i dotace z rozpočtu Ministerstva zemědělství a z rozpočtu Plzeňského kraje ve výši 1.865.813 Kč.

V závěru bych chtěl poděkovat všem dodavatelům služeb Přimdských lesů, s.r.o. kteří v uplynulém roce odvedli výbornou práci.

Za Přimdské lesy, s.r.o.
Aleš Ficnar, jednatel