Zpráva o činnosti za rok 2018

chtěl bych vás touto zprávou seznámit s činností SDH Přimda za uplynulý rok 2018.

Nejdříve malé odbočení. SDH Přimda zajišťuje ochranu životů, zdraví a majetku obyvatelstva při požárech, dopravních nehodách a poskytuje účinnou pomoc při mimořádných událostech. Provádí likvidaci požárů, technických havárií a součinnost při transportu pacientů. Zabývá se též pořádáním kulturních akcí.

V roce 2018 jsme měli 68 výjezdů, z toho: 17 požárů, 29 technických pomocí, 16 dopravních nehod, 5 úniků PHM, 1 transport pacienta.

SDH Přimda pořádal nebo byl spolupořadatelem celkem 4 kulturních akcí. Vždy první akcí v roce je pořádání masopustu, kdy výtěžek z akce putuje do mateřské a základní školy na Přimdě. Dále je to stavění máje, jsme spolupořadatelem Přimdského dnu (zajištění občerstvení) a v prosinci připravujeme pro děti Mikuláše.

V roce 2018 si SDH Přimda připomnělo 130 let vzniku hasičstva v obci Přimda. Dle historických záznamů bylo SDH Přimda založeno v roce 1888.

V minulém roce pokračovala rekonstrukce hasičské zbrojnice a dne 11.01.2019 proběhlo její slavnostní otevření za účasti zástupců města Přimda, HZS Tachov a Plzeň, hasičů a starosty spřáteleného města Pfreimd, zástupců stavební firmy BKV a mnoha dalších hostů a občanů. Hasičská zbrojnice byla slavnostně pokřtěna.

Dne 02.03.2019 byl uspořádán masopust, který proběhl velmi úspěšně, za velké podpory zúčastněných masek a obyvatel města Přimdy. Výtěžek z masopustu činil 9000,- Kč a byl spravedlivě rozdělen mezi mateřskou a základní školu.

Dne 10.03.2019 postihl náš kraj velký nárazový vítr, který způsobil značné škody na vzrostlých stromech. Z 10.03. na 11.03.2019 měla naše jednotka SDH přes 9 výjezdů na vyvrácené stromy přes komunikace. Během jednoho ze zásahů došlo k pádu vzrostlého stromu, který zcela zdemoloval výjezdové vozidlo RZA Gaz Gazelle. Velké štěstí měla posádka, že v daný okamžik nebyl nikdo ve vozidle, neboť výjezdové družstvo se věnovalo likvidaci polomu.

zničené vozidlo Gaz Gazelle

A co občané o naší jednotce nevědí? Naši členové výjezdové jednotky SDH Přimda mají školení tzv. FIRST RESPONDER s proškolením k použití přístroje AED (automatický externí defibrilátor). Co je FIRST RESPONDER: je to osoba, která je vysílána na pomoc ještě před příjezdem týmu záchranné služby. Pokud to vezmeme v širším slova smyslu, jde o každou takovou osobu zařazenou do systému. To znamená tedy i soukromý AED (obchodní centra, firmy, ostrahy objektů atd.) Pokud to vezmeme v užším slova smyslu, chápeme tím spíše složky IZS, které jsou využívány nejčastěji, mají opakovaná školení, větší počet takovýchto výjezdů, více rutiny i profesní zkušenosti. Jde tedy o vysílání k případům, kdy postižený je v bezvědomí a nedýchá, nebo nedýchá normálně. Primárně je systém nastavený na pomoc osobám postiženým náhlou zástavou oběhu. Jsou samozřejmě i situace, kdy operátorka po této pomoci sáhne, i když nejde o zástavu oběhu. Jsou to situace, kdy jde o jiný, život ohrožující stav, např. masivní zevní krvácení nebo dušení a svědci nejsou schopni poskytnout adekvátní pomoc, třeba z důvodu opilosti, agresivity, či prostě pomoc odmítají. A je zřejmé, že v těchto situacích příjezd proškolené pomoci, např. v páté minutě od události, má zásadní vliv na přežití, pokud má ZZS na místo dojezd třeba 10 minut.

A co je automatizovaný externí defibrilátor (AED)? Je to přístroj určený k laické resuscitaci, postiženému srdci podá elektrický výboj (tzv. defibrilace). AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnýminedefibrilovatelnými rytmy. Laika navádí hlasitými mluvenými pokyny.

Na závěr si Vás dovoluji pozvat na připravovanou akci tzv. stavění máje, která se bude konat 30.04.2019 na zimním stadionu v Přimdě. Všichni občané jsou srdečně zváni.

Pavel Hrůza,
Starosta JSDH Přimda