Zpráva o činnosti za rok 2016

Lesy města Přimda – zpráva za rok 2016

Lesy města Přimda se nachází ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Tachov, v katastrálních územích Přimda, Málkov u Přimdy, Rájov u Třískolup, Třískolupy pod Přimdou, Mlýnec pod Přimdou, Újezd pod Přimdou, Kundratice u Přimdy, Malé Dvorce a Velké Dvorce. Celková plocha pozemků k plnění funkce lesa s názvem Lesy města Přimda činí 840,80 ha.

Má-li les plnit své nezastupitelné místo v krajině jako hlavní nositel ekologické stability, musí mít sám vysokou ekologickou stabilitu. Nejstabilnější jsou přírodní či přírodě blízká společenstva s výrazným zastoupením dřevin přirozené dřevinné skladby. Hospodářská opatření by měla být zaměřena především na ochranu před devastací a na maximální snahu o vytvoření přírodě blízkých porostů.  Důležité je zachování lesa jako trvale obnovitelného přírodního zdroje ve prospěch příštích generací. Při obnově porostů využít „jemnějších“ obnovních postupů (clonné seče, jednotlivé výběry) a nenarušit tak jejich stabilitu a vhodným hospodářským opatřením podporovat v co největším rozsahu přirozenou obnovu.

Do nového roku 2016 jsme vstupovali s velkými obavami, neboť extrémně horké a suché léto předchozího roku mělo velice nepříznivé dopady na zdravotní stav lesů, což se odrazilo ve zvýšeném výskytu podkorního hmyzu. Slabé a nepravidelné srážky navíc probouzí k aktivitě škodlivé činitele jako například houbu václavku. Za normálních podmínek způsobí hnilobu dřeva, u stromů oslabených suchem se však rozvíjí mezi lýkem a dřevem a zdecimovaný strom většinou napadnou ještě kůrovci.

Výroba u Přimdských lesů za rok 2016

Těžební činnost: výchova v předmýtních porostech

• těžba do 40 let skutečného věku                     7,98 ha                         350 m3
  • těžba nad 40 let skutečného věku                   9,48 ha                         563 m3
  • těžba kalamitní v předmýtních porostech      0,70 ha                         782 m3
  • těžba kalamitní v mýtních porostech              1,20 ha                       2451 m3
  • těžba obnovní                                                      2,00 ha                         988 m3
  • těžba celkem                                                                                           5134 m3

Dodávky dřeva byly provedeny na odběrném místě, dřevo bylo prodáno 9 odběratelům.
Tržby za prodané sortimenty činí 6.364.726,- Kč.

Pěstební činnost: zalesňování

• umělá obnova                        2.59 ha
  • přirozená obnova                   0,33 ha
  • celkem                                     2,92 ha

Ochrana kultur                                35,68 ha
Výsek nežádoucích dřevin              2,31 ha
Prořezávka                                      11,17 ha
Snášení klestu                                  3,90 ha

Za Přimdské lesy, s. r. o.
Pavel Kunc, lesní hospodář