Zpráva o činnosti za rok 2021

Uběhl další rok se zákeřným virem Covid-19, který opět jako loňský rok ochromil většinu našich aktivit, počínaje odložením výroční valné hromady 2020.

V roce 2021 bylo naplánováno několik kulturních akcí, které se museli zrušit z důvodu epidemiologických opatření.

V roce 2021 mělo SDH Přimda 37 členů.

Rozpočet SDH byl 503 000 Kč, vyčerpáno bylo 493 000 Kč.

Náhrada plnění pojišťovny za zásahy hasičů činila 61 600 Kč.

V roce 2021 měla výjezdová jednotka SDH Přimda celkem 67 výjezdů, z toho:

- dopravní nehody                             22

- technická pomoc                            25

- požáry                                                 8

- únik PHM                                            5

- ostatní pomoc                                   2

- ostatní mimořádné události            3

- únik plynu                                           1

- pro obec                                             1

V jarních měsících od 22.02.2021 do 14.05.2021 se naše výjezdová jednotka zúčastnila dezinfekce veřejných míst v našem městě Přimda a jejich přilehlých obcí.

Dne 5. června 2021 se stala nepříjemná událost, a to úmrtí naší starostky města Přimda, paní Marie Šperkové. Dne 11. června od 13 hodin se 5 členů SDH Přimda zúčastnilo pohřbu ve smuteční síni ve Stříbře, kde vytvořili čestnou stráž s naším slavnostním praporem. Na obřad byl zakoupen věnec SDH Přimda.

Byl proveden výběr rukávového znaku našeho SDH Přimda a jeho zakoupení.

Ve čtvrtek 24. června se Jihomoravským krajem prohnalo spolu se silnou bouřkou ničivé tornádo o síle F3 až F4. Vír za sebou zanechal tisíce zničených domů, mrtvé i raněné. Náš sbor dobrovolných hasičů Přimda na úřad městyse Moravská Nová Ves zaslal dar ve výši 10 000 Kč.

Ve středu 15. září po poledni došlo v obci Koryčany k poškození plynového potrubí a následně po příjezdu výjezdové jednotky hasičů k výbuchu plynu, při kterém byli dva hasiči zraněni a dva usmrceni. Dne 19. září v pravé poledne, se všichni hasiči napříč celou Českou republikou zúčastnili pietní akce, při které se postavili před hasičskou zbrojnici s vyjetou technikou a uctili minutou ticha památku zesnulých kolegů. Čest jejich památce. Akce se za SDH Přimda zúčastnili: Hájek, Kliment, Chavík, Benko, Hrůza, Vaňous ml., Matoušek.

Na podzim jsme se jako SDH dozvěděli o vyhlášení veřejné sbírky pro dobrovolného hasiče Václava Beníška ze Sboru dobrovolných hasičů v Horšovském Týně, který se dostal do složité životní situace, kdy po těžké, zákeřné nemoci skonala jeho manželka a on zůstal sám se dvěma dětmi. A tak jako správní hasiči ctíme heslo, které je i na našem hasičském praporu “Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“ jsme zaslali peněžní dar ve výši 2 000 Kč.

Během roku se nám podařilo dovybavit výjezdovou jednotku a hasičské vozidlo o potřebnou výstroj a výzbroj. Dále se nám podařila získat dotace z Plzeňského kraje k zakoupení 2 dýchacích přístrojů Dräger.

V prosinci jsme na žádost místního oddílu Skautů zapůjčili naši společenskou místnost v hasičské zbrojnici pro uskutečnění jejich vánočního večírku. Při této příležitosti jim byl poskytnut finanční dar ve výši 5 000 Kč.

Pavel Hrůza

starosta SDH Přimda